“CIO Türkiye Yapay Zeka Ödülü”, Dr. Şebnem Özdemir’e verildi.

“CIO Türkiye Yapay Zeka Ödülü”, Dr. Şebnem Özdemir’e verildi.

İstinye Üniversitesi İİSBF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Özdemir, “CIO Türkiye 2020” zirvesinde verilen “Yapay Zekâ Alanında Farkındalık Yaratan Lider Ödülü” nün sahibi oldu.

Beş yıl gibi kısa bir zamanda, gerçekleştirdiği ARGE yatırımları ve tersinden beyin göçü sayılabilecek akademisyen transferleriyle dikkat çeken İstinye Üniversitesi (İSÜ)’nin, geçen sene MIT (Massachusetts Institute of Technology)’den transfer ettiği, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Özdemir, “CIO Türkiye 2020 Ödülleri”nde, “Yapay Zekâ Alanında Farkındalık Yaratan Lider Ödülü”ne layık görüldü. Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Özdemir: “Gereksiz ön yargıları yıkmak çok önemli.”

Ödülle ilgili bir açıklama yapan Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Özdemir, toplumun her kesiminden insanın yapay zeka hakkındaki fikirlerini öğrenmenin, gereksiz ön yargıları yıkmak adına önemli olduğunu belirterek; “Bunun için de, yapay zeka ve bilişim alanındaki gelişmelerin daha fazla gündeme gelmesi gerekiyor ve ödüller bunun için önemli araçlar açıkçası. Ödül komitesine hem ödül için hem de bu tür bir toplumsal fayda için teşekkür ediyorum.” dedi.

Yapay Zekadan Etkilenmeyecek Meslek Yok Denecek Kadar Az

Yapay zekanın şu an için sadece bizim topladığımız veriler doğrultusunda hareket edebilen ve yararımıza kullanabileceğimiz bir araç olduğunu vurgulayan Özdemir; sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde yapay zekadan etkilenmeyecek meslek yok denecek kadar az. Bu süreç yeni yeni meslekler de doğuruyor. Önümüzdeki 3 yıl içinde yönetim seviyesindeki koltuklardan birinin yapay zekaya devredileceği de ön görülen bir durum.

Veri sorumluluğu ve Veri Okuryazarlığı

Yapay zekanın gıdası olan veri konusunun ihmal edilmemesi gerektiğinin altını önemle çizen Şebnem Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı: “Kalitesiz ve doğru toplanmamış olan veri, yapay zekayı yanlış yönlendirir. Yapay zeka üretmek isteyen her kurum, veriyi en tarafsız ve evreni doğru temsil edecek şekilde toplamak ve en doğru yöntemlerle incelemek zorunda. Biz tam da bu nedenle İstinye Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’ndeki derslerimizi veri ağırlıklı hale getirdik ve öğrencilerimize veri okuryazarlığını kazandırıyoruz. Yaşadığımız çağın en önemli yetkinliği adapte olabilmek. Bu nedenle her yeni teknolojiyi deneyimlemek, bir teknoloji grubunun esiri olmadan, alıştıklarımızın dışındakilere de uyum sağlayabilmek son derece önemli. Bu uyumu kazanırken veri tarafında da dikkatli olunması gerekiyor.’’

BU YAZIYI DERGİDE OKU