SAS ve KoçSistem’den veri odaklı iş ortaklığı

SAS ve KoçSistem’den veri odaklı iş ortaklığı

Dünya analitik lideri SAS, yenilikçi teknolojiler ve müşterilerine özel dijital çözümler sunan KoçSistem ile Türkiye’deki iş birliğini Orta Asya’ya taşıdığını ve bu bölgede birlikte projeler gerçekleştireceğini duyurdu. İş birliği çerçevesinde, SAS'ın analitik ve yapay zekâ alanındaki kapsamlı uzmanlığının KoçSistem ile Orta Asya pazarındaki son kullanıcılara sunulması ve iki şirketin ortak pazarlara birlikte açılması hedefleniyor.

İki şirket, veri analitik çözümlerini kullanarak kamu, finans, telekomünikasyon, enerji ve perakende sektörlerinde ortak vizyonlarını gerçekleştirmek için güç birliği yapıyor. İş birliği kapsamında SAS'ın analitik ve yapay zekâ alanındaki kapsamlı uzmanlığının KoçSistem iş birliğiyle Orta Asya pazarındaki son kullanıcılara sunulması ve iki şirketin ortak pazarlara birlikte açılması hedefleniyor. Ayrıca Türkiye'den gelen talebe cevap verebilecek yeni iş senaryoları gerçekleştirmek için de birlikte çalışmalar yürütülecek.

Bu ortaklığın bir parçası olarak hem SAS hem de KoçSistem; iş modellerini kurmak, teknik ve iş ekiplerini eğitmek, geliştirmek ve pazarlama desteği sağlamak için kaynak sağlamayı, iş ve teknoloji uzmanlığıyla kısa vadede değer yaratmayı hedefliyor.

     Bu iş ortaklığı kapsamında SAS ve KoçSistem, iş ve teknoloji uzmanlıklarıyla kısa vadede değer yaratmak amacı ile genç veri bilimcileri geliştirmek için ortak bir staj programının       hayata geçirilmesi, üniversitelerde eğitim programları geliştirmek için eğitim kurumlarıyla iş birliği yapılması hedefleniyor. Ayrıca perakende, petrol ve gaz, finans sektörleriyle       yakın temasta olup devlet kurumlarına hazırlanacak projelerde de ortak hareket edecek.