Teknoloji-Sosyal Medyada Veri Paylaşımında Güvenlik

Teknoloji-Sosyal Medyada Veri Paylaşımında Güvenlik

Bireysel ve kurumsal çalışan birçok kişi için çalışma alanı haline gelen sosyal Medya, güvenlik penetrasyonu için teknolojik adımlar atmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor olacak ki bu konuda son bir yılda yaşanan gelişmeler, ihtiyacı karşılamak için aradığımız çözümler artmış durumda.

Biz de işin uzmanlarına, güvenlik bilgisinin çok kıymetli olduğu bu zamanlarda bize verecekleri tavsiyeleri, onlara gelen talepleri sorduk. 

Bitdefender Türkiye Operasyon Direkötörü Alev Akkoyunlu:

Hali hazırda kullanıcılar tarafından yoğun şekilde kullanılan sosyal medya uygulamaları, özellikle Covid dönemi ile zamanın büyük bir çoğunluğunun geçirildiği sanal ortamlar haline geldi. Bu durum beraberinde ciddi tehditleri de getiriyor. Kullanıcılar özellikle bilinmeyen, sahte içeriklere ve sayfalara yönlendirildiklerinde kendilerini koruyacak çözümleri sıklıkla talep ederken, sosyal medya uygulamalarında yoğun olarak karşılaşılan hesap bilgilerinin çalınmaması için de koruma çözümlerini talep ediyorlar.

Covid döneminde BYOD yani “Kendi Cihazını Getir” çalışma alışkanlığı çok ciddi oranda artmış durumda. Korumalara sahip iş cihazlarının yerini de kullanıcıların güvenlik çözümleri bulunmayan kişisel cihazları aldı. Müşterilerimize sıklıkla şu önerilerde bulunuyoruz;

1.Güvenlik yazılımı kullanımı atılacak ilk adımdır.

2.Güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak için işletim sistemlerinin güncel olması gerekir.

3. Ofis uygulamalarına uzaktan erişimlerde mutlaka VPN, 2FA (Çift Faktör Doğrulama) gibi çözümler kullanılmalıdır.

4. Alfa-numerik karmaşık şifreler kullanılmalı ve belli periyodlarda değiştirilmelidir.

Ayrıca, tüm bu çözümlerin yanı sıra bireysel güvenlik bilincinin oluşması da çok önemlidir.

Daha Fazlası Mart Nisan Sayısında

BU YAZIYI DERGİDE OKU